Latvijas „zaļais zelts”

  Dalība projektā – Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai

Latvijas meži ir mūsu dzimtenes lielākā dabas bagātība jau kopš senseniem laikiem. Bagātība, ko mēs esam saņēmuši no saviem senčiem un nododam saviem bērniem tālāk . Ja kāds vaicātu, ar ko mēs Latvijā patiesi lepojamies, atbilde noteikti būtu – mūsu meži, Latvijas „zaļais zelts”. Bet cik daudz mēs patiesi zinām par savu lielāko bagātību?

2.b klase skolēni piedalījās tematiskā nodarbībā Krāslavas vēstures un mākslas muzejā, un uzzinājām ļoti daudz ko jauna un interesanta par mūsu mežiem.

Daudz ir dzirdēts, ka esam ceturtā zaļākā valsts Eiropā, taču ne vienmēr tiek skaidrots, kā šo titulu esam ieguvuši. Esam nākamie aiz Zviedrijas, Somijas un Igaunijas starp tām valstīm, kam uz vienu iedzīvotāju ir lielākā meža platība. Ja Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir 1,54 hektāri meža, tad, piemēram, Austrijā – tikai 0,48 hektāri.

Ir dzirdēts arī salīdzinājums, ka koks ir gluži vai skābekļa rūpnīca, taču kādēļ? Izrādās, viens kubikmetrs koksnes izaugot piesaista vienu tonnu ogļskābās gāzes un saražo 727 kilogramus skābekļa. Tas ir kā liels sūklis, kurš palīdz mums atjaunot tik ļoti nepieciešamos skābekļa resursus.

Mūsu koks – priede. Latvijā visizplatītākā koka suga ir priede, tā ir valdošā suga 29% mežaudžu. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata priedi arī par raksturīgāko koku Latvijā, turklāt jau izsenis par priežu mežiem dziedātas tautasdziesmas un stāstītas teikas.

Neizsmeļamā bagātība. Ja derīgie izrakteņi pasaulē pamazām sāk sarukt, tad mūsu „zaļais zelts” tieši otrādi – arvien pieaug. Mežu platība Latvijā pēdējo 50 gadu laikā ir divkāršojusies. Pašlaik Latvijā meži aizņem 3,6 miljonus hektāru jeb 56% valsts platības.

Vecs koks – jauna mājvieta. Nereti izcirtumos redzami atstāti jauni vai veci, pat nolūzuši koki, kas bieži vientuļi turpat ar laiku sabrūk. Daudziem neviļus rodas jautājums – vai koks netika nocirsts, jo vairs nav derīgs kokmateriāls? Patiesībā tas atstāts ar nolūku, jo šim kokam nu dots uzdevums nodrošināt dzīvesvietu tiem meža iemītniekiem, kas tajā itin labi iekārtojušies uz palikšanu. Šie koki tiek saukti par ekoloģiskajiem kokiem, un AS „Latvijas valsts meži” uz vienu cirsmas hektāru atstāj pat līdz 30 jaunām meža iemītnieku mājvietām.

Iztikas un peļņas avots. Dažādu nekoksnes produktu iegūšana – sēņu, ogu, riekstu lasīšana mežā – daudziem ir iemīļots brīvā laika pavadīšanas veids, tomēr citiem arī labs ienākumu avots. Izrādās, ka Latvijā ik gadu mežā iegūto gardumu kopējā vērtība naudas izteiksmē sasniedz pat 13 miljonus eiro.

Vēlamies pateikt paldies Eduardam Danovskim par interesantu un saturisku nodarbību skolēniem. Ar nepacietību gaidam nākošās nodarbības Krāslavas vēstures un mākslas muzejā.

2.b klases audzinātāja Dace Samsonoviča

Wordpress snowstorm powered by nksnow